Pridať inzerát

R&D Engineer – ŠKODA Auto development centers (m/w)

ŠKODA AUTO a.s.

  • Místo práce: tř. Václava Klementa 869, 293 01 Mladá Boleslav, Česko

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Are you interested in the latest trends in the automotive industry and do you want to participate in the development of new ŠKODA cars? Do you have a university degree in the area of engineering/electro/IT or another technical field?

Whether you are interested in design, mechanical enigneering, simulations, calculations, tests or other types of engineering activities, we would definetly like to talk with you about posibilities here in Škoda Auto!

We are looking for suitable candidates for this position we will open during the year

Wheels, chassis, engines, lights, sec. systems, interiors, exteriors ... you name it!

Usual responsibilites:

* Communication of technical aspects with departments across Škoda Auto and the VW concern.
* Construction / component design or creating technical specifications for suppliers.
* Business trips frequently in EU
* Possible long term assignments in China, Russia and India

Who are we looking for?

Positions are suitable for graduates and also for experienced professionals.

Do you see yourself in some of these areas? If yes, let us know!

Zaměstnanecké výhody, benefity

Bonusy/prémie
Příspěvek na dovolenou
Manažerský motivační program
Mobilní telefon
Nadstandardní lékařská péče
Sleva na firemní výrobky/služby
Notebook
Příspěvek na penzijní/životní připojištění
Flexibilní začátek/konec pracovní doby
Příspěvek na dopravu
Stravenky/příspěvek na stravování
Dovolená 5 týdnů
Ubytování/příspěvek na ubytování
Firemní rekreační zařízení
Vzdělávací kurzy, školení
Závodní stravování
Příspěvek na sport/kulturu/volný čas
Zvýhodněné půjčky zaměstnancům
Firemní akce
13. plat
Individuální rozvržení pracovní doby
Možnost si napracovat hodiny
Možnost delšího neplaceného volna
Zahraniční pracovní cesty
Vlastní organizace náplně práce
Možnost studijního volna

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2) nebo Německý jazyk - Středně pokročilý (B2)

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Adresa společnosti

ŠKODA AUTO a.s., Účtárna kreditorů # FRK # buňka č.1
Tř. Václava Klementa 869
293 60 Mladá Boleslav
Česká republika