Pridať inzerát

Supplier Quality Engineer (SQE)

SCHAEFFLER

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Skalica
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 2 000 EUR/mesiaccandidate seniority will be considered in the offer

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

  • Supplier evaluation as well as the plausibility check of the quality data and the resulting resulting action tracking

  • Participation in production development processes

  • Coordination of risk assessments

  • Cooperation with internal interfaces regarding complaints and samples

  • Initiation of corrective actions and escalation if necessary

  • Conducting on-site supplier meetings

  • Evaluation, definition and implementation of technically and qualitatively necessary measures in process and product changes

  • Supervision of suppliers regarding the implementation of quality standards

  • Negotiation of quality target agreements

  • Training abroad
  • Business laptop
  • Business mobile phone
  • Supplementary pension savings
  • Life insurance
  • Language courses paid for by the employer
  • Additional financial bonuses
  • 13. and 14. salary
  • Interesting social program
  • Interesting work in the Schaeffler team
  • Flexible working hours with the possibility of using a home office

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) alebo Nemecký jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

2

  • Completed technical or business studies or comparable qualification

  • First professional experience in the field of quality assurance or supplier management

    desirable

  • Good knowledge of spoken and written English and/or German

  • Willingness to travel internationally

  • High level of initiative, assertiveness, strong communication skills as well teamwork

  • Technical understanding, analytical thinking and systematic approach

  • Safe handling of MS Office and SAP R/3

Skupina Schaeffler je celosvetovým lídrom medzi dodávateľmi pre automobilový a ostatný priemysel. Portfólio zahŕňa presné komponenty a systémy v motoroch, prevodovkách a podvozkoch, ako aj riešenia valivých a klzných ložísk pre množstvo priemyselných použití. So svojimi takmer 87 700 zamestnancami je spoločnosť Schaeffler jedným z najväčších rodinných podnikov na svete a so svojimi približne 170 prevádzkami vo viac ako 50 krajinách disponuje celosvetovou sieťou výrobných závodov, výskumných a vývojových centier a odbytových spoločností.

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov