Specialist Category Purchasing Division Automotive Aftermarket

SCHAEFFLER

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Skalica
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 2 000 EUR/mesiacThe starting salary depends on the seniority of the candidate
  • Termín nástupu: 2022-07-01

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

The job position is included under Automotive Aftermarket - Global competence center
  • Analysis of procurement markets based on trade fair and supplier visits, tender and technical documents
  • Carrying out requests for quotations, price comparisons and value analyses with the aim of optimizing the procurement situation
  • Development, implementation and continuous monitoring of the global purchasing strategy
  • Creation of templates and reports, as well as, if necessary, draft and elaboration of countermeasures in the event of endangering the budget or target premises
  • Implementation and follow-up of price, quality, condition and contract negotiations
  • Elaboration of proposals for supplier selection, development and control according to category-specific requirement matrix
  • Deriving and realizing technical and commercial potential
  • Support in the development of opportunity and risk management and in problem-solving activities for the assigned suppliers

  • Business laptop
  • Business mobile phone
  • Supplementary pension savings
  • Language courses paid for by the employer
  • Additional financial bonuses

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) alebo Nemecký jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Vodičský preukaz

B

Prax na pozícii/v oblasti

purchasing

Počet rokov praxe

3

  • Completed master's degree
  • Several years of professional experience in purchasing and a strong affinity with the above-mentioned key areas desirable
  • Fluent in English or German
  • Strong communication skills, ability to work in a team, assertiveness and strong goal orientation
  • Structured way of working and strategic thinking
  • Open dealings with colleagues, internal customers and suppliers in connection with international travel

Skupina Schaeffler je celosvetovým lídrom medzi dodávateľmi pre automobilový a ostatný priemysel. Portfólio zahŕňa presné komponenty a systémy v motoroch, prevodovkách a podvozkoch, ako aj riešenia valivých a klzných ložísk pre množstvo priemyselných použití. So svojimi takmer 87 700 zamestnancami je spoločnosť Schaeffler jedným z najväčších rodinných podnikov na svete a so svojimi približne 170 prevádzkami vo viac ako 50 krajinách disponuje celosvetovou sieťou výrobných závodov, výskumných a vývojových centier a odbytových spoločností.

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov