Pridať inzerát

Category Manager

Reed Personnel Services Czech Republic s.r.o.

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Trnava
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 3 000 EUR/mesiac
  • Termín nástupu: 01/01/2022

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

As a Category Manager your responsibilities will be:
• lead initiatives for key growth platforms related to shelf/category management
• category & portfolio display and category project execution at assigned customers
• category development including advanced assortment analysis, layout display and planogram preparation
• strategic partnership with customers on category building and shopper navigation
• planograms harmonization & shelf share optimization based on multi-criteria performance
• handling of advanced sales reports (Sell-in/Sell-out Analysis, TOP products analysis) & market data trend and SKU analysis
• drive collaboration with customers in line with the agreed service agreement
• cooperate with a sales team to agree and drive actions per customers
• search for continuous improvements in local reporting, local customer requirements

Company offers:
• work for market leader, family-owned company with global presence
• encouraging working environment where you will never stop exploring and discovering
• opportunities to further develop your career and reach your full potential
• motivational remuneration and other benefits: notebook, mobile phone, flexible working hours and much more

Predpokladaný termín ukončenia výberového konania

31.12.2021 (ostáva ešte 76 dní)

Spoločnosť, pre ktorú je pozícia obsadzovaná

Výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov

For our international client, a key player among FMCG companies, REED is currently searching for a Category Manager. This is a unique opportunity to become a part of a strong company and a professional team on the market. The company offers encouraging working environment with friendly atmosphere and opportunities for career development.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Office - Pokročilý

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

3

For this role you should match:
• University degree
• min. 3 years of previous working experience as a Category manager in FMCG/Buyer in retail company/Consultant in market research agency
• ability to make conclusions based on key data to support category decisions
• experience with Nielsen, Dunnhumby, Spaceman and Space Planning
• strong analytical and communication skills
• business acumen and customer focus
• native Slovak and fluent knowledge of English

Reed Specialist Recruitment je nezávislá globálna spoločnosť zaoberajúca sa náborom a riadením talentov po celom svete. Bola založená v roku 1960 a od tej doby sa rozrástla na sieť 450 pobočiek v 8 krajinách. V súčasnosti je najväčšou rodinnou recruitment spoločnosťou na svete. Viac ako 55 rokov tréningu umožňuje našim lokálnym a medzinárodným recruitment špecialistom v 20 oboroch pomáhať ľuďom v rozvoji ich kariéry. V Českej republike REED poskytuje profesionálne poradenstvo pre uchádzačov o zamestnanie už od roku 2008. Pobočky, ktoré pokrývajú aj slovenských klientov nájdete v Prahe a Brne.

Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce.

Adresa spoločnosti

Reed Personnel Services Czech Republic s.r.o
Na Příkopě 22
110 00 Praha 1
Česká republika