Pridať inzerát

Software Engineer

PowereX j. s. a.

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Bratislava
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 1 EUR/hod.Mzda dohodou podľa šikovnosti - trhová cena v Bratislave
  • Termín nástupu: ASAP
  • Druh pracovného pomeru: plný úväzok, skrátený úväzok, živnosť

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are looking for people who are eager to learn new things and are bold enough to bring their ideas and energy into our process of creating innovative products for intelligent management of virtual power plants for the energy markets of the future.

Current tech stack for dev

Backend is based mostly on - Java 16, SpringBoot 2, Gradle , Maven, Docker
Frontend is based mostly on - Vue.Js, Webpack, Vuetify
We host on AWS
We automatize our infrastructure using - Ansible , Terraform, Github actions
We test and review our code
Supporting tools - Jira, Slack, Confluence, Linux/Mac/Win friendly

You will work closely data-scientists with this tech stack

We play with data using R language and frameworks Keras, TF, xgboost
We do apps and dashboards with Shiny and Golem

- Možnosť kombinácie práce zo spoločného office a z domu
- Sloboda v práci
- Šikovní kolegovia
- Zamestnanecké akcie spoločnosti

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské bez maturity
stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
študent vysokej školy
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počet rokov praxe

2

PowereX is a technology startup based in Bratislava with big goals and ambitions in the domains of CleanTech and Green Energy.

Počet zamestnancov

5-9 zamestnancov

Adresa spoločnosti

Twin City C, Mlynské Nivy 16
821 09 Bratislava - mestská časť Ružinov