.NET developer - possibile full remote (Praha, Brno, Ostrava)

ManpowerGroup s.r.o.

Informace o pracovním místě

  • Místo práce: Práce z domu

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Our client is looking for .NET Developer who will participate on a larger scale project for the company related to energy refundations.

The whole project is based on ASP.NET MVC, database MS SQL and EF Core is used.

The project should be rewritten into ASP.NET Core.

The full remote cooperation is possible.

  • Development experience with Microsoft Dynamics CRM platform

  • Development experience with Kentico platform (perfect candidate)

  • Desktop apps experience with Desktop development

  • Skills regarding business architectures and required technical architecture

  • Ability to work in an international and virtualised work environment

Zaměstnanecké výhody, benefity

  • Background of a strong and dynamic company

  • Opportunity for further education and growth with possibility to obtain Microsoft Certified Professsional certification

  • Motivating financial evaluation

  • Work with the latest technologies and on interesting projects

  • English lessons

  • Business laptop and phone

  • 3 extra vacation days and 3 sick days

  • Home Office option after training

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Osobnostní předpoklady a dovednosti

  • Analytical skills and logical thinking

  • Knowledge of IT-technologies in general

  • Transact-SQL

  • Web Services languages

  • REST, SOAP, JSON, XML

  • C#

  • ASP.NET Core

  • .NET Framework, .NET Core

  • JavaScript

  • HTML, CSS

Technical experience with:

  • Powershell

  • Microsoft SQL platform

  • IIS Management

  • Azure DevOps

  • SPA frameworks

  • React

  • Angular

Víte, co je pro Manpower ve světě práce nejdůležitější? Lidé jako Vy!

Staráme se o ně a víme, jak je práce v životě každého důležitá.

Hledáte jedničku v oblasti personálních služeb?