Pridať inzerát

Procesný inžinier

ManpowerGroup Slovensko s.r.o.

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Veľká Lomnica
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 1 500 EUR/mesiacZákladná mzda od 1500€, konečná výška mzdy závisí od skúseností a kvalifikácie uchádzača. + bonus do výšky 8,5% zo základu mzdy. + príplatky podľa platnej legislatívy.
  • Termín nástupu: Ihneď

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- Manage the daily operations at engineering, ensure that targets are met & KPIs are tracked according to the Treves standard D20- DEVELOP A PRODUCT/PROCESS
- Process of industrialization, from design to implementation to production, transfer responsibility for the manufacture and successful desolation
- Project management of process engineers, technicians and engineers, lean, coordinate their activities, evaluation
- Evaluation of the production process, design and implementation of improvements
- Support technical changes in production by customers in production.
- Perfect mastery of the production process issues
- Managing, analysis and continuous improvement of production processes.
- Maintaining equipment and utility lines and systems in a reliable and working condition, ensuring required levels of precision.
- Ensures proper equipment operation according to the industrial safety regulations.
- Organizing and ensuring of successful fulfillment of duties by employees under supervision.
- Manages subordinates, plans and assess effectiveness of trainings, controls performance of subordinates and their discipline.
- Coordinates adjustment and implementation of new technological processes, equipment and production tooling, automation, the optimum parameters for produced products.
- CAD, SAP, MS Office, Outlook, PFMEA
- Complete and thorough knowledge of the production processes, fleet
5S workplace ergonomics, Poka-Yoke, Kanban
- Support for the training of personnel in the manufacturing process
- Supports pre production trials up to SOP and handover.
- Is responsible for establishing all process parameters in TE.
- Process Flow Analysis & optimisation, including ergonomics, eliminating waste etc.
- Manages of SMED, SPRING, TPM, VSM and other Lean special tools and continious improvement implementation.
- Serial life line support of quality in issue solving process (8D …).
- Manages production line documentation.
- Decisions and actions made.
- Creation and responsibility for compliance with departmental budget
- Communication with technology suppliers, cooperation with foreign colleagues, cooperation in customer audits.

Spoločnosť, pre ktorú je pozícia obsadzovaná

Strojársky priemysel

Pozíciu obsadzujeme pre klienta v strojárskej oblasti, ktorá sa zaoberá výrobou komponentov pre automobilový priemysel.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

Technické

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

1

Pozícia je vhodná pre absolventa

Áno

- SMED, SPRING, TPM, VSM and other Lean special tools
- veľmi dobré komunikačné zručnosti
- leadership znalosti
- analytické a organizačné myslenie

Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce.

Počet zamestnancov

100-149 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Patrícia Šefčíková
E-mail: poslať životopis