Pridať inzerát

Contract / Commercial Manager

Jacobs Slovakia s.r.o.

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Trnava
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 2 200 EUR/mesiacod 2 200 Eur v závislosti od skúsenosti uchádzača Starting at 2 200 Eur per month - based on experiences of candidate
  • Termín nástupu: 1.7.2022

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

About the opportunity:
Reporting directly to the Head of Commercial and operating as part of the Decommissioning Commercial team the job holder is accountable for the commercial management, organization, systems, processes and capabilities to enable their business area to meet the growth strategy and contractual deliverables for with a focus on the Slovak and Czech office of the Nuclear Decommissioning business.

The individual will:
• Demonstrate leadership commitment to safety and security, delivering financial and program efficiency and performance
• Engage, motivate and perform within the delivery team
• Define, mitigate and manage commercial risk for the business area.
• Work effectively with others, (projects, functions, customers and key stakeholders), building required relationships and interfaces within the business, ensuring the delivery of value
• Encourage and drives agility throughout the team ensuring that the business can respond and adapt to changes and better ways of working across the business
• Deploy commercial leadership, policy and guidance across the business area portfolio supporting collaborative working, ensuring a cohesive approach that supports the achievement of business goals
• Provide commercial guidance to the Decommissioning Group Directors and relevant functions, program and projects on specific issues
• Provide commercial stakeholder engagement opportunities with our customer and partner companies and maximizes the benefits and opportunities of sharing best practice within the subject matter arena
• Influence contractual discussions and strategic sourcing decisions with the business unit
• Support engagement with the supply chain.
• Ensure best value decisions are made throughout commercial activities
• Ensure contracting, contract law and pricing principles are included in the tendering and bidding process.
• Draft Business Agreements (for example, Alliance, Teaming, Collaboration, Confidentiality)
• Developing and implementing dispute avoidance strategies.

• Príspevok do DDS
• Flexibilný pracovný čas
• Zaujímavé platové ohodnotenie zodpovedajúce schopnostiam uchádzačov
• Príspevok na stravovanie poskytovaný nad rámec zákona
• Stabilné pracovné miesto v dynamickom a perspektívnom kolektíve
• Možnosť osobného rastu a vzdelávania
• Spoločenské aktivity (športový deň, vianočný večierok...)

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

ekonomické, právnické

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Ostatné znalosti

MS Office - Expert

Vodičský preukaz

B

Prax na pozícii/v oblasti

Komerčný manažér, Obchodný manažér, Manažér zmlúv

Počet rokov praxe

5

• Znalosť anglického jazyka slovom aj písmom je podmienkou
• Samostatnosť a proaktívny prístup
• Vysoko organizovaný s precíznym zmyslom pre detail
• Zodpovednosť a spoľahlivosť
• Schopnosť riešiť problémy v dynamickom tíme
• Dobré komunikačné zručnosti a tímová spolupráca
• Ochota učiť sa nové zručnosti a flexibilita v prostredí medzinárodnej spoločnosti

Jacobs Slovakia s.r.o. sa v roku 2020 stala súčasťou koncernu Jacobs Engineering Group Inc. Spoločnosť vznikla v roku 1992 ako špecializovaná firma pre dodávky služieb a zariadení v oblasti dekontaminácie a spracovávania rádioaktívnych odpadov.
Činnosť spoločnosti je založená na vývoji vlastných technológií a aplikačných zariadení a na predaji týchto produktov formou hmotnej dodávky alebo služieb. Cieľom je poskytovať komplexné a pokrokové služby, technológie, zariadenia, ktoré sú orientované podľa potrieb zákazníkov.

Počet zamestnancov

50-99 zamestnancov