Customer Support Specialist with German and English language

Grafton Slovakia s.r.o.

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Bratislava
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 1 250 - 1 350 EUR/mesiac1250 - 1350 € (+ prípadné ďalšie odmeny)
  • Termín nástupu: dohodou

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Would you like to find a job where you would actively use your knowledge of foreign languages? Can you fluently speak English and German? Company offers the opportunity to prove yourself and demonstrate your great communication and organization skills.

Our client is looking for an energetic and communicative candidate to join the team who can easily handle following tasks:
- Communication with clients from German speaking countries
- Provide complex care to company’s customers and clients regarding their request (orders, delivery, address, etc.)
- Provide support in product sale
- Resolve claims and find an effective solution to different problems and able to handle them in the most sufficient way
- Administration of all tasks in internal system

The company offers benefits as addition to fixed salary, such as yearly financial bonus, fully covered meal vouchers and more.

Zašlite nám svoj životopis v slovenskom jazyku a ak máte aj v anglickom jazyku.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) a Nemecký jazyk - Pokročilý (C1)

If you would like to know more about the position and the company, please send us your English CV!

Who are we looking for?
- Fluent German language (C1) and communicative English language (B2)
- Completed at least bachelor degree at the University
- Flexible and communicative candidate
- Previous working experience in customer service is huge advantage

Spoločnosť Grafton Recruitment bola založená v Dubline v roku 1982. Od svojho založenia sa Grafton Recruitment vybudovala pozíciu svetovo uznávaného poskytovateľa personálnych a náborových služieb. Sieť našej spoločnosti sa rozrástla do celkového počtu 75 pobočiek v 19 krajinách (Veľká Británia, Írsko, Chile, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Grécko, Slovenská republika, Belgicko, Litva, Portugalsko, Rakúsko, Rusko,Rumunsko, Francúzsko, Turecko, Spojené Arabské Emiráty).

Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce.

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov

Adresa spoločnosti

Námestie SNP 1
811 06 Bratislava