Pridať inzerát

Junior Application Consultant in SAP with German

DXC Technology

Informácie o pracovnom mieste

  • Miesto práce: Práca z domu
  • Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 1 500 EUR/mesiac

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

(Scroll down for an English version)

Ovládate angličtinu a nemčinu a chcete odštartovať svoju kariéru v IT sfére? Prajete si napredovať, učiť sa nové veci a rozhýbať svoj profesný život?

Ponúkame Vám skvelú príležitosť, ak aj nemáte technické vzdelanie či prax. Pošlite nám Vaše CV a začnite pôsobiť v jednej z najlepších IT spoločností na svete.

NÁPLŇ PRÁCE:
• udržiavanie funkcionality aplikácií SAP Logistics (po zaškolení a zo začiatku pod dohľadom skúseného kolegu/kolegyne)
• identifikácia a riešenie problémov za účelom obnovenia funkčnosti aplikácie
• testovanie nových funkcií
• účasť na udržiavacích aktivitách SAP-u

POŽIADAVKY:
• ukončené štúdium v odboroch IT, management, vzdelávanie, tlmočníctvo, ekonómia, matematika a pod.
• základný prehľad o IT prostredí, znalosť MS Office
• znalosť anglického a nemeckého jazyka
• analytické a logické myslenie
• ochota učiť sa
• adaptabilita a otvorenosť k riešeniu nových, ako aj predchádzajúcich problémov
• zodpovedný prístup k práci

PONÚKAME:
• nástupný plat od 1 500€ brutto
• flexibilný pracovný čas
• možnosť práce z domu (podľa Vašich preferencií)
• kurzy nemčiny počas pracovnej doby (hradené zamestnávateľom)
• naštartovanie Vašej kariéry v jednej z najlepších globálnych IT firiem
• 400€ ročne v programe Benefit Plus (výber zo športových, kultúrnych, vzdelávacích či zdravotných aktivít/procedúr)
• plne hradené obedy
• 3 preplácané ´sick days´
• 3 dni dovolenky nad rámec Zákonníka práce
• príspevok na cestovanie vo výške ca. 80€ (aj počas práce z domu)
• Employee Referral Program

Do you speak English and German and want to launch your career in the IT sphere? Would you like to continually learn new things and move ahead your professional life?

If so, we offer you a great opportunity, even if you do not have much experience! Send us your CV and start working in one of the best IT companies in the world!

BUSINESS ENVIRONMENT
DXC has positioned itself as one of the global players in the outsourcing market. This dynamic and growing market still offers many challenging opportunities for motivated Engineers. One of the essential success factors is the availability of excellent technical solutions and professional delivery to achieve high level of customer‘s satisfaction.

JOB DESCRIPTION:
• Maintain the components and functionalities of SAP Logistics applications
• Identify, find and fix issues and recover the original functionality
• Participate on SAP support and maintenance activities
• Document changes on the system
• Test newly added functionalities
• Work under the supervision of senior colleague

JOB REQUIREMENTS:
• At least Bachelor’s degree in Informatics/Economics/Math/Management/Engineering (computer science) or equivalent related fields
• Basic overview of IT environment and technologies, proficient in MS Office tools
• Analytical skills, self-driven to learn and practice gained know-how
• An open, flexible and adaptable mindset to cope with simple/routine tasks as well new cases
• Ability to work sitting down using computer for prolonged periods of time when necessary
• Advanced English and at least B1 (intermediate level) in German, both written and spoken

WE OFFER:
• Work in an international environment
• IT experiences in Manufacturing industry
• Classroom and e-learning trainings
• Professional growth and career development
• Competitive remuneration package
• Basic salary from 1500€/gross

• Competitive salary
• 400€ in Benefit Plus based on your choice (sport, health care, education, wellness, shops, etc.)
• Flexible working hours
• Possibility to work from home
• Free German course within your business hours
• Paid sick days
• +3 Vacation days
• Meal subsidy fully paid by employer
• 80€ for your tram pass (even if you work from home)
• Parking spot
• Employee referral program

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

Information Technology

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) a Nemecký jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Pozícia je vhodná pre absolventa

Áno

Interest in potential project involvement
"Team player" worker
Good written and spoken English and German
Proactive approach and ownership

DXC Technology is a Fortune 500 global IT services leader. Our more than 130,000 people in 70-plus countries are entrusted by our customers to deliver what matters most.
We use the power of technology to deliver mission critical IT services across the Enterprise Technology Stack to drive business impact.
DXC is an employer of choice with strong values, and fosters a culture of inclusion, belonging and corporate citizenship. We are DXC.
Your career info : https://www.dxc.com/us/en/careers

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov

Adresa spoločnosti

DXC Technology Slovakia s. r. o.
Galvaniho 7
820 02 Bratislava 22
www.dxc.com

Kontakt

Kontaktná osoba: Mgr. Yvonne Skupinová
E-mail: poslať životopis